piątek, 24 lipca 2009

Setting the Woods on Fire - Setting the Woods on Fire

Płyta Setting the Woods on Fire to kolejny już w tym roku obiecujący debiut. Chłopaki album nagrali w Warszawie, jednak za brzmienie odpowiedzialny jest Chris Crisci z amerykańskiego The Appleseed Cast. Trzeba przyznać, że dla debiutantów to spore wyróżnienie. Na tym nie koniec, płyta została wydana przez hiszpańską wytwórnię Promise! Promise! Jakby nie patrzeć - nietypowa sytuacja jak na polską kapelę.
Przyznam, że przy pierwszym kontakcie z zespołem trochę się przestraszyłem. Zaglądając na majspejsa od razu rzuca się w oczy "muzyka eksperymentalna / emo / hardcore". Cały mój strach wynikał z tego środkowego słowa, czyli emo. No, ale nie będę przecież oceniał muzyki po szufladce. Dla mnie, osoby, która nie siedzi w takim klimacie, płyta ma swoje zalety i wady. Może zacznę od tych pierwszych. Przede wszystkim brzmienie, brzmienie i jeszcze raz brzmienie, które jest fantastyczne. I to po całości. Dobrze brzmi i gitara i bas i perkusja i wokal. Duży plus jak na debiut. Na płycie nie ma nudnego pitolenia. Jest za to sporo hałasu, co nie przeszkodziło chłopakom we wrzuceniu do tego wielu ładnych melodii. Świetnie wypadają momenty, w których muzyka zaczyna ocierać się o hardcore. I nie chodzi o hardcore dla twardzieli spod znaku Madball, bardziej o tę melodyjną odmianę. Pojawiają się też solówki np. w "It Ends Today". Całkiem niezłe, troszkę świdrują mózg, ogólnie na plus. Coś jeszcze? Oczywiście! Olbrzymia dawka energii, najważniejsze, że jest bardzo pozytywna energia. Mamy też ciekawe zmiany tempa w obrębie jednego utworu. To wszystko można znaleźć w, moim zdaniem, najlepszym momencie płyty, czyli "Lost is All We Are". Dodatkowo fajnie wypada kontrast między krzyczanym, około hardcore'owym wokalem a czystym śpiewem. I w tym momencie chciałbym przejść do wad, a właściwie jedynej jak dla mnie wady. Chodzi o ten czysty śpiew. Za cholerę mi się nie podoba. Jest jak na moje uszy, skażone przeróżnymi dziwami muzycznymi, zbyt łagodny. Co prawda, zdążyłem się już do niego nieco przyzwyczaić, ale nie mogę powiedzieć, że jakoś specjalnie mnie przekonał. Ewentualnie do wad można zaliczyć długość płyty. Tylko 25 minut, o ile w przypadku The Black Tapes podobny czas trwania zadowalał, to tutaj jeszcze jeden kawałek by się przydał.
Trzeba jednak przyznać, że chłopaki z Setting the Woods on Fire nagrali płytę na poziomie światowym. Nie musi spodobać się wszystkim fanom rocka, bo muzyka na albumie jest specyficzna, ale z pewnością warto się z nią zapoznać. Problemem może okazać się jej zdobycie. Płyta jest do kupienia w postaci plików mp3 w takich sklepach jak iTunes czy Amazon. W Polsce można kupić jedynie winyl, który został wydany w liczbie 250 egzemplarzy, mimo wszystko szczerze polecam!

Na koniec jeszcze warto dodać, że zespół nakręcił teledysk do utworu "You Started Fire I Was Burnt Alive":


MySpace zespołu: http://www.myspace.com/settingthewoodsonfire

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz